Novinky

Výcvik Commandos Combatives, atentát na Heydricha, kořeny Defendo

Na konci května si připomínáme jednu z nejvýznamnějších událostí české historie. Operace Anthropoid a atentát na Reinharda Heydricha je dodnes jedním z nejudatnějších činů českých dějin. Jakou souvislost má tento legendární akt statečnosti československých parašutistů s moderním systémem Defendo?

Defendo, systém reálné sebeobrany vyvinutý Jyrki Saariem, stojí na osvědčených základech a technikách pro boj zblízka. Pilíře této účinné sebeobrany vybudoval už v první půlce 20.století William Ewart Fairbairn během své policejní služby v Šanghaji. Kolem roku 1920 patřila Šanghaj částečně pod britskou správu a náležela k městům s nejvyšší zločinností na světě. Není divu, že účinná sebeobrana byla nezbytným předpokladem úspěšného boje proti kriminalitě.

Výcvik Commandos pod dohledem Fairbairn & Sykes

Get Tough - W.E.FairbairnFairbairn společně s kolegou Ericem A. Sykesem začali rozvíjet techniky praktické sebeobrany při výkonu každodenní policejní práce. Prvotřídní inspirací pro úspěšný boj na blízko byla asijská bojová umění. Nepřekvapí, že William Fairbairn je dle mnohých indícií také prvním Evropanem s mistrovským pásem v jiu-jitsu.

Výsledkem poznatků z policejní praxe se stal soubor jednoduchých a efektivních postupů sebeobrany,  kniha DefendU (Scientific Self-Defence) sepsaná Fairbairnem na počátku 30.let minulého století. Po vypuknutí druhé světové války byli oba policejní důstojníci povoláni, aby předávali své znalosti commandos, příslušníkům britské SOE (Velitelství zvláštních operací). Tyto speciální jednotky byly proslulé svou všestranností a perfektním zvládnutím „hand to hand“ boje. K výcviku Commandos patřily také metody tichého zabíjení, „Silent killing“, který vyučoval právě William Ewart Fairbairn.

Také další publikace Get Tough nebo All-in Fighting se staly vzorem pro speciální vojenské i policejní jednotky z celého světa. Kromě toho se Fairbairn věnoval i běžné, civilní sebeobraně.

Operace Anthropoid a historické kořeny Defendo

Get Tough - W.E. FairbairnAtentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se uskutečnil dopoledne 27.května 1942. Rotmistři Josef Gabčík a Jan Kubiš překvapili vůz SS-ober-gruppenführera v pražské Libni. Ačkoliv atentát neproběhl přesně podle plánu, úkol byl splněn. Kat českého národa a nenáviděný tyran Heydrich zemřel na následky zranění 4.června 1942.

Na výcviku speciálních jednotek, včetně československých parašutistů, se podílel též kapitán Eric Anthony „Bill“ Sykes. Fairbairnův dlouholetý kolega ze Šanghaje byl uznávaným odborníkem na střelbu z ručních palných zbraní. Parašutisté pod jeho vedením absolvovali několikadenní intenzivní výcvik. Kromě mířené palby se vojáci učili též zvládnutí pudové střelby v nečekaných situacích a na různých místech. Historické zdroje se jednoznačně shodují, že britský kapitán patřil díky svým zkušenostem, dovednostem, pedagogickým schopnostem a neformálnímu přístupu mezi nejoblíbenější a současně nejefektivnější instruktory SOE. Sykesovy poznatky byly pak inspirací pro speciální výcvikové kurzy Defendo Blue a Defendo Green určené pro policejní a armádní složky.

Get Tough - W.E.FairbairnRenomovaný vojenský historik Eduard Stehlík ve své publikaci „SOE a příprava atentátu na Reinharda Heydricha“ dále uvádí, že výcviku československých parašutistů se věnoval jeden den také William E. Fairbairn. Historické zdroje se také shodují, že atentátníci měli jen pár dní na nácvik úspěšného atentátu. Intenzivní výcvik praktické sebeobrany byl součástí tohoto tréninku. Ještě dnes jsou parašutisté terčem obdivu a respektu příslušníků Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Skandinávské Defendo vychází z osvědčených a mnohokrát prověřených postupů sebeobrany. Součástí pilířů reálné sebeobrany jsou také některé techniky, které vyvinul již legendární Fairbairn pro účely policie, armády i veřejnosti.

Seminář věnovaný odkazu československých parašutistů a práci legendárního Fairbairna je jedinečnou šancí přesvědčit se, že Defendo je nejen účinné a praktické. Díky rozumnému množství technik nejste při tréninku zahlceni složitými sestavami. Kvalitní trénink zajistí, že reakce jsou rychlé, automatické a v plném souladu s přirozenými obrannými reflexy.

30.5.2015 - seminář Defendo – WW2 Commandos Combatives

V semináři se budeme věnovat hlavně jednoduché a rychlé pacifikaci agresora. Procvičíme si takedowny a zaměříme se na účinné metody znehybnění a maximální kontrolu nad útočníkem. Seminář Defendo je díky své univerzálnosti a komplexnosti vhodný jak pro příslušníky ozbrojených složek, tak pro civilní obyvatelstvo.

Cena semináře 350,- pro současné studenty Defendo, 450,- pro ostatní. Přihlášení do semináře - IS.DEFENDO.CZ

Program semináře:

Rozcvička a rozpohybování.
Procvičení ideálního postoje a perfektní stability při nečekané konfrontaci.
Základy efektivní sebeobrany proti útokům z různých stran.
Jak odvrátit účinně různé druhy útoků a úchopů?
Jak co nejrychleji a potichu zpacifikovat protivníka?
Špinavé triky jako součást boje proti silnějšímu agresorovi.
Nejlepší obrana je útok, nikdy se nevzdávej - Never give up!

Začátek semináře v 10:00, konec ve 12:30. Přijďte prosím cca s půlhodinovým předstihem, tréninkové vybavení (chrániče zubů, kloubů, suspenzor apod.) s sebou.

Další info o semináři

 

Tréninky a kurzy Defendo

Defendo - Seminář Commandos Combatives Praha 2015

<< Powrot do poprzedniej strony