Historie moderní sebeobrany Defendo

Jyrki Saario - legenda sebeobrany

Jyrki Saario - Primus Motor of Defendo, zakladatel moderního systému sebeobrany Defendo.Zakladatelem Defendo Aliance a tvůrcem Defenda je finský odborník na bojová umění na blízko, Jyrki Saario. Zakladatel Defendo Aliance se 40 let věnoval výcviku kickboxu, Muay Thai, grapplingu, juda, boxu, bjj, krav magy, kapapu, rozličných stylů karate, wing chunu, kyushu a dalších. Své bohaté zkušenosti se rozhodl využít při tvorbě komplexního a prakticky využitelného Defenda. Zkombinoval techniky několika bojových umění a stylů tak, aby maximálně využil jejich jednoduchost a účinnost.

 

V průběhu let Jyrki Saario vytvořil vysoce efektivní techniky (založené mj. na práci Fairbairna, Sykese a dalších) osobní sebeobrany. Současně odstranil některé nepotřebné nebo složité postupy. Výsledkem je tak soubor technik, které by neměly zklamat ve stresujících a život nebo zdraví ohrožujících situacích. I proto je Defendo považováno za realistické. Současně je řazeno mezi nejúčinnější systémy osobní sebeobrany na světě.

Zrození Defenda - Fairbairn a Sykes

Historie bojového systému sebeobrany Defendo začíná v Šanghaji v roce 1920. Současný největší přístav světa byl před téměř sto lety znám hlavně jako město hříchu, drog a zločinu. Vymáhání práva bylo díky působení čínské mafie velmi problematické. Část Šanghaje náležela pod britskou správu a dva místní policisté William E. Fairbairn a Eric A. Sykes se rozhodli rozvíjet a testovat různé techniky sebeobrany při výkonu policejní práce. Výsledkem jednoduchých, efektivních a praxí osvědčených postupů při obraně života a zdraví při boji zblízka je Fairbairnem publikovaná kniha „Defend-U“ (Braň se) z roku 1931.

 

 

Defendo a druhá světová válka

William E. Fairbairn - výcvik sebeobranyBěhem druhé světové války byl Fairbairn pověřen vytvořením jednoduchého a účinného systému kontaktního boje pro spojenecké jednotky. Obrana byla založena na přirozených reflexech lidského těla s využitím maximální tělesné síly a intenzity. Cílem bylo znehybnit, zneškodnit nebo jinak pacifikovat nepřítele.

Fairbairnův systém efektivní sebeobrany při boji zblízka byl aktivně využíván například jednotkami Special Operations Executive, jejichž úkolem bylo mj. záškodnictví v týlu nepřítele. Techniky a postupy byly dále využívány britskými, americkými nebo polskými vojenskými jednotkami.

Své uplatnění našel i v době studené války, konkrétně probíhala jeho výuka v pověstném severoamerickém výcvikovém kempu agentů a elitních vojáků „X-Campu“.

Systém sebeobrany vytvořený Williamem E. Fairbairnem ovládali například také parašutisté královského letectva operující za války na území protektorátu. Včetně všech českých a slovenských výsadkářů, co se podíleli na atentátu na říšského protektora R. Heydricha.