JYRKI SAARIO

Primus motor of Defendo, legenda osobní obrany a boje.

Jyrki Saario - Tvůrce systému Defendo - Defendo Alliance    

Jyrki Saario, tvůrce účinného sebeobranného systému a zakladatel Defendo Alliance zasvětil svůj život výuce a poznávání kontaktního boje. Přes 40 let se věnoval výcviku a sebezdokonalování v bojových umění a obranných systémech jako je kickbox, muay thai, grappling, judo, box, bjj, krav maga, kapap, wing chun, kuysho nebo různé druhy karate.

 

Na počátku osmdesátých let minulého století spoluzakládal Švédskou kickboxerskou federaci (Svenska Kickboxing Sforbundet). Od roku 1983 se podílel na výchově několika generací instruktorů kickboxu. V roce 2000 získal pátý dan, černý pás, v organizaci WAKO (World Association of Kixkboxing Organizations).

 

 

V 80. letech založil Jyrki Saario jeden z prvních bojových klubů ve Švédsku, konkrétně v Goteborgu. Cílem a náplní byla výuka kickboxu, muay thai a sebeobranných technik pro bezpečnostní a uniformované složky. Jyrki Saario též uspořádal první soutěž ve Švédsku, kombinující judo a grappling. V 90.letech zase uvedl ve Finsku Shootfighting, druh MMA (smíšených bojových umění.)

 

Jyrki Saario a Jon Bluming   Jyrki Saario a Dan Inosanto   Jyrki Saario a Imi Lichtenfeld
Jyrki Saario &
Jon Bluming
  Jyrki Saario &
Dan Inosanto
  Jyrki Saario &
Imi Lichtenfield


V roce 1994 se Jyrki Saario setkává s Imi Lichtenfeldem, tvůrcem Krav Magy. Izraelský systém sebeobrany Krav Maga je v roce 1996 poprvé představen ve skandinávských zemích. Jyrki Saario je jedním z prvních instruktorů v Evropě, který nepochází z Izraele a certifikát získává přímo od Imiho Lichtenfelda. Po deset let působil jako hlavní instruktor Krav Magy pro celou Skandinávii.

 

Od roku 2000 se Jyrki Saario podílel na výuce a trénování bezpečnostních pracovníků dle vlastního programu VIP (Very Intensive Program). V roce 2005 zakládá Skandinávské Defendo a Defendo Alliance.

JYRKI SAARIO - DOKUMENT

 

Více o vzniku a vývoji Defenda na Historie Defendo